Polonya | Vize Hizmetleri . LTD

Polonya Yaşam Giderleri | Polonya Yaşam Masrafları

 • Anasayfa
 • Polonya Yaşam Giderleri | Polonya Yaşam Masrafları
Polonya Yaşam Giderleri | Polonya Yaşam Masrafları

Polonya Yaşam Giderleri | Polonya Yaşam Masrafları

Polonya yaşam giderleri, Polonya yaşam masrafları, Polonya yaşam maliyetleri, Polonya'da fiyatlar, Polonya'da konaklama masrafları, Polonya'da ev fiyatları, Polonya'da ev kiralama, Polonya market fiyatları, Polonya'da yiyecek masrafları, Polonya'da ulaşım maliyetleri, Polonya'da gece hayatı masrafları, Polonya'da eğitim maliyetleri, Polonya para birimi

Polonya yaşam giderleri konusunda Avrupa’nın en uygun ülkesi dersem itiraz eden olmaz sanırım. Her ne kadar son yıllarda Türk Lirasının Polonya Para Birimi karşısında değer kaybetmesinden dolayı yaşam maliyetleri artmış olsa da, Polonya hala oldukça ekonomik bir ülke.

Polonya yaşam masrafları, çok çeşitli başlıklar altında detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gereken bir konu. Dolayısıyla bu yazımdan sonra Polonya’da yaşam pahalı mı, yoksa Polonya tahmin ettiğinizden çok daha uygun yaşam standartlarına mı sahip siz karar verebilirsiniz…

Konu Başlıkları

 • Polonya Yaşam Giderleri
 • Polonya’da Konaklama Masrafları
  • Polonya’da Ev Kiraları (aylık)
  • Polonya’da Öğrenci Yurdu Kiraları (aylık)
  • Polonya’da Studio Daire Kiraları (aylık)
  • Polonya’da Oda Kiraları (aylık)
 • Polonya’da Market Fiyatları
 • Polonya’da Ulaşım Maliyetleri
 • Polonya’da Gece Hayatı Masrafları
 • Polonya’da Eğitim Giderleri

Polonya Yaşam Giderleri

Polonya yaşam giderleri

Polonya yaşam giderleri | Polonya yaşam masrafları

Polonya, Avrupanın en uygun ülkelerinin başında geliyor ve özellikle son yıllarda Polonya’ya eğitim amacıyla gelen öğrencilerin ilk tercih ettiği ülkelerin başında diyebilirim. Tabi ki, yine son yıllarda ailece Polonya’ya yerleşmek amacıyla bize ulaşanların sayısı da oldukça artmış durumda…

Polonya yaşam masrafları hakkında tam anlamıyla sizlere bilgi verebilmek için esasında Polonya Şehirleri hakkında bilgi sahibi olmanız da gerektiğini düşünüyorum. Örneğin Polonya’nın en pahalı şehrinin Varşova olduğunu, hangi sektörlere göre şehir seçimi yapmanız gerektiğini, hangi şehirlerde ırkçılıkla karşılaşmayacağınız gibi kriterleri bilmeden sadece maliyetleri düşünmek bana göre yanlış olacaktır.

 

Dolayısıyla önümüzdeki günlerde Polonya Şehirleri konusunda sizlerle detaylı bir makale paylaşacağım. Ancak, isterseniz konaklama, market, ulaşım, sosyal aktiviteler gibi çeşitli masraf kalemlerini de göz önüne alarak Polonya yaşam giderleri konusuna başlayalım…

 

Polonya’da Konaklama Masrafları

Polonya’da danışmanlık hizmetleri de verdiğimiz için uzun yıllardır edindiğim tecrübeye göre en büyük masraf kalemlerinin başında konaklama geliyor diyebilirim. Polonya’da ev kiralama fiyatları seçeceğiniz şehire, lokasyona ve büyüklüğüne göre oldukça farklılık gösterebiliyor…

Polonya’da Ev Kiralama | Polonya Ev Kiraları

Polonya’ya her ne amaçla gelmiş olursanız olun, temel barınma ihtiyacınızı bir şekilde karşılamanız gerekecektir. Özellikle Polonya’da öğrenci olmanın en büyük…

Küçük bir örnek vermek gerekirse, Varşova‘nın merkezinde yer alan ve orta ölçekli olan bir dairenin aylık ortalama kirası 2.800 Zloty iken; benzer bir dairenin Wroclaw şehrinde aylık ortalalama 2.260 Zloty; Gdansk şehrinde ise aylık ortalama 1.995 Zloty olduğunu görüyoruz.

Polonya’nın büyük şehirleri arasında en ucuz kiralara sahip olan şehrin ise Bydgoszcz olduğunu söyleyebilirim. Yine benzer şekilde Bydgoszcz şehrinin merkezinde yer alan ve orta ölçekli bir dairenin aylık ortalama kirası 1.267 Zloty. Polonya’da konaklama giderlerini daha net kıyaslayabilmek için aşağıdaki tablolara göz atabilirsiniz…

Polonya’da Ev Kiraları (aylık)

 

Polonya’ya eğitim amaçlı gelen öğrencilerin gelir gelmez ev kiralamalarını tavsiye etmiyorum. Ancak özellikle Polonya’ya çalışma amaçlı gelenlerin yurtta kalma imkanı olamadığı için aşağıdaki fiyatları dikkate almaları gerekiyor.

ŞEHİR 0-38 m² 38-60 m² 60-90 m²
Wroclaw ev kiraları 1477 PLN 2260 PLN 2921 PLN
Varşova ev kiraları 1984 PLN 2799 PLN 4015 PLN
Krakow ev kiraları 1445 PLN 1877 PLN 2585 PLN
Lodz ev kiraları 1203 PLN 1645 PLN 2581 PLN
Poznan ev kiraları 1159 PLN 1636 PLN 2201 PLN
Szczecin ev kiraları 1186 PLN 1552 PLN 2014 PLN
Lublin ev kiraları 1306 PLN 1688 PLN 2205 PLN
Katowice ev kiraları 1279 PLN 1769 PLN 2399 PLN
Gdansk ev kiraları 1353 PLN 1995 PLN 2590 PLN
Bydgoszcz ev kiraları 996 PLN 1267 PLN 1713 PLN
 

Polonya yaşam giderleri arasında önemli bir harcama kalemi olan ev kiraları maalesef sadece bundan ibaret de değil. Aynı zamanda aylık kiralara aşağıda belirttiğim gibi elektrik, su, ısıtma, çöp gibi harcamaları da eklemek zorundasınız. Tabi ki bu rakam tüm daire için geçerli ve genellikle aynı daire içinde yaşayan kişiler arasında paylaştırılıyor. İnternet ise bir diğer masrafınız olacaktır ve aylık ortalama 45 Zloty civarındadır. Polonya’da ev kiraları üzerine bu bahsettiğimiz ek giderleri de eklemeyi ihmal etmeyin.

 • 620 PLN: Ortalama 85 m² daire için Elektrik, Su, Isıtma ve Çöp harcamaları
 • 45 PLN: Ortalama 10 Mbps, Modem dahil, limitsiz İnternet harcaması

Polonya’da Öğrenci Yurdu Kiraları (aylık)

Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ise ilk tercihi ve bizim de önerimiz öğrenci yurtlarıdır. Özellikle Polonya yaşam giderleri konusunda hem tasarruf etmeniz, hem de yeni geldiğiniz bir ülkede kolay bir şekilde arkadaş çevresi edinebilmeniz için yurtta kalmak çok avantajlıdır. Eğitim alacağınız şehre göre değişmekle birlikte Polonya’da öğrenci yurtu kiraları ise genel olarak aşağıdaki gibidir diyebililirim:

Öğrenci Yurdu Oda Tipi Fiyat
1 Kişilik Oda 700 - 900 PLN
2 Kişilik Oda 500 - 600 PLN
3 Kişilik Oda 400 - 500 PLN

Polonya’da Öğrenci Yurtları hakkında çok detaylı bir yazıyı yakında sizlerle paylaşacağım, ancak kısaca bahsetmek gerekirse Polonya Üniversiteleri, kendi öğrencilerine yurtta kalma imkanları sunuyor ve yurt odaları çoğunlukla 2 ya da 3 kişilik olacak şekilde tasarlanmıştır. Eğer şanslıysanız tek kişilik odaları olan yurtlarda da kalabilirsiniz.

Polonya’da Studio Daire Kiraları (aylık)

Polonya’da tamamen kendinize ait olacak şekilde tuvalet, banyo, mutfak bir arada olan studio daire kiralamanız da mümkün. Özellikle Polonya’da öğrencilerin yoğun bir şekilde yaşadığı Wroclaw, Krakow, Varşova, Poznan gibi şehirlerde oldukça fazla sayıda özel yurtlar ve bu yurtların içersinde de studio daireler bulunmakta.

Ortalama 10 m² ile 25 m² arasında değişen büyüklüklere sahip bu studio daireler, tamamen size ait olmasından dolayı tabi ki bir öğrenci yurduna göre çok daha fazla konfora sahip, ancak fiyatları yüksektir. Yine seçeceğiniz şehre göre değişmekle birlikte aylık kiraları ortalama 1500 PLN ile 2500 PLN arasında değişiyor diyebiliriz.

Polonya’da Oda Kiraları (aylık)

Özellikle bir süre öğrenci yurdunda kaldıktan ve yeterince arkadaş çevresi edindikten sonra öğrencilerin ilk seçeneği oda kiralamaktır…

Örneğin 4 odası olan 60 m² büyüklüğünde bir daire sahibi, tüm daireyi kiraya vermektense farklı farklı kişilere tek oda şeklinde kiralayabiliyor. Dolayısıyla bir daireyi 4 kişi ile paylaşıyorsunuz, ancak size ait tek kalabileceğiniz bir odanız olmuş oluyor. Yine seçeceğiniz şehre göre değişmekle birlikte aylık oda kiraları ortalama 900 PLN ile 1300 PLN arasında değişiyor diyebiliriz.

Polonya’da Market Fiyatları

Polonya yaşam giderleri arasında bir diğer en önemli harcama kalemi ise, yiyecek ve içecek harcamalarıdır. Polonya, yiyecek içecek fiyatları konusunda gerçekten de ucuz bir ülke diyebiliriz. Özellikle de yapılan bir araştırmaya göre Polonya yiyecek masrafları, İngiltere ya da Fransa gibi ülkelerden %50 oranında daha ucuz.

 

Polonya yaşam masrafları konusunda sizler için hazırladığım maliyet hesaplama aracı içerisinde de görebileceğiniz gibi, yaşam standardınıza ve markette neler aldığınıza göre aylık ortalama maliyet değişebiliyor, ancak yazımın devamında sizlerle en çok tüketilen gıda ürünlerini paylaşacağım.

Polonya’da market alış verişi yapabileceğiniz BiedronkaLidlTescoCarefourAuchan gibi birçok yer bulunuyor ve özellikle de neredeyse her hafta sundukları promosyonlarla oldukça uygun fiyatlara ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Örneğin Polonya’da peynir fiyatları size pahalı gelecektir, ancak et fiyatları konusunda ise Avrupa’nın en ucuz fiyatlarına sahip olduğunu da tanık olacaksınız. 

Listede yer alan ürünleri yine Polonya’nın Para Birimi olan Zloty cinsinden yazdım. Bu yüzden Zloty ile Türk Lirasını doğru kıyaslayabilmek için, öncelikle bu yazımı okuyabilirsiniz.

ÜRÜN Ortalama Fiyat
Süt (1 litre) 2.45 PLN
Ekmek (Beyaz somun) (500g) 2.64 PLN
Pirinç (beyaz) (1kg) 3.33 PLN
Yumurta (12'li) 6.28 PLN
Peynir (Yerel ürün) (1kg) 21.47 PLN
Tavuk göğsü (Kemiksiz ve derisiz) (1kg) 15.55 PLN
Biftek (1kg) (Kırmızı et) 31.34 PLN
Elma(1kg) 2.72 PLN
Muz (1kg) 4.34 PLN
Portakal (1kg) 4.46 PLN
Domates (1kg) 4.78 PLN
Patates (1kg) 1.66 PLN
Soğan (1kg) 1.96 PLN
Marul (1 bağ) 2.64 PLN
Su (1.5 litre şişe) 1.86 PLN
Şarap (Orta kalite) 20 PLN
Yerel Bira (0.5 litre şişe) 2.92 PLN
Yabancı Bira (0.33 litre şişe) 4.15 PLN
 

Polonya’da Ulaşım Maliyetleri

Polonya yaşam giderler içerisinde belki de en az harcama yapacağınız kalem ise ulaşımdır. Özellikle 26 yaş altı öğrenciler için Otobüs, Tren, Tramvay bilet fiyatları %50 indirimli olduğu için oldukça avantaj sahibiler denilebilir ?

Aynı zamanda Polonya, ulaşım konusunda gerçekten de başarılı ve yakın zamanda sizlerler Polonya Ulaşım Sistemi hakkında işinize yarayabileceğine inandığım çeşitli bilgileri de paylaşacağım. Polonya ulaşım maliyetleri genel olarak aşağıdaki gibidir diyebiliriz:

Ulaşım Türü Ortalama Fiyat
Tek yön bilet (Şehir içi otobüs veya tramvay) 3.40 PLN (Öğrenciler içinfiyat yarıya düşüyor)
Aylık Bilet (Sınırsız kullanma) 100 PLN
Taksi başlangıç ücreti (Normal tarife) 6.50 PLN
Taxi 1km (Normal Tarife) 2.20 PLN
Yakıt (1 litre) 4.56 PLN
 

Polonya’da Gece Hayatı Masrafları

Polonya yaşam masrafları arasında orta derecede harcama yapabileceğiniz bir diğer konu ise gece hayatıdır. Polonya’da büyük ya da küçük fark etmez, neredeyse her şehrinde gece hayatı ve sosyal yaşam çok renkli geçer. Tabi ki eğlenmeyi seviyorsanız bunun da bir bedeli olmalı. Polonya’da gece kulüpleri genellikle 5 PLN ile 15 PLN arasında giriş ücreti alırken, birçoğuna ücretsiz de giriş yapabiliyorsunuz.

Ayrıca Polonya’da bir gece klübündeki alkollü içecek ücretleri de, Türkiye’ye kıyasla gerçekten uygundur. Polonya Gece Hayatı konusundaki detaylı yazım da ilerleyen günlerde sizlerle olacaktır, ancak aşağıda göreceğiniz fiyatlardan çok daha uygun yerleri keşfetmeniz de mümkün. Özellikle öğrenci iseniz, en ucuz ve en kaliteli mekanı bulmak çok da zor değil.

Yeme - İçme Ortalama Fiyat
Ucuz restoranda yemek (2 kişilik) (3 çeşit yemek) 20 PLN
Orta ölçekli restoranda yemek (2 kişilik) (3 çeşit yemek) 100 PLN
Bureger King ve McDonalds (Full menü) 17 PLN
Kahve 5.40 PLN
Yerli Bira (0.5 litre) (Pub ortamında) 7 PLN
Cola / Pepsi 3.56 PLN
Su (0.33 litre) 2.68 PLN
 

Polonya’da Eğitim Giderleri

Polonya Eğitim Masrafları konusunun oldukça fazla detayı var ve bu konuyu diğer makalem içerisinde detaylı bir şekilde inceleyerek sizlerle paylaşmıştım…

Polonya Üniversiteleri, tercih ettiğiniz okula ve eğitim programına göre farklılık gösteren fiyatlara sahip. Örneğin Polonya’da 1 yıllık İngilizce hazırlık ücretleri 2.200 Euro ile 3.500 Euro arasında değişirken, 1 yıllık Lehçe hazırlık ücretleri 2.000 Euro’ya kadar düşebiliyor.

Polonya Eğitim Ücretleri | Polonya Eğitim Giderleri

Polonya eğitim ücretleri ve Polonya üniversite fiyatları konusunda neredeyse her gün onlarca soru alıyorum ve özellikle Polonya’da Eğitim almak isteyen öğrencilerin karar vermelerinde en önemli etkenin fiyatlar olduğunu söyleyebilirim…

Polonya’da Mühendislik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda Lisans eğitimleri ise 2.500 Euro ile 3.000 Euro arasında değişirken; Tıp, dişçilik, eczacılık gibi bölümlerin ücretleri genellikle 8.000 Euro ile 15.000 Euro arasında değişebiliyor.

Dolayısıyla sizler için hazırladığımız Polonya Üniversiteleri Arama Motoru sayesinde bölüm, dil, alan, şehir gibi çeşitli kriterleri seçerek aradığınız üniversiteyi kolayca bulabilirsiniz. Daha sonrasında ise seçtiğiniz üniversite hakkında yazdığımız detaylı makalelerimizi okuyabilir, üniversite ücretlerinden son başvuru tarihlerine kadar tüm bilgileri ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz.

Sonuç olarak Polonya yaşam giderleri konusunda oldukça ekonomik bir ülkedir diyebilirim. Aylık ortalama 350 – 450 Euro harcama ile gayet rahat bir şekilde yaşam sürdürebilirsiniz. 

Diğer Bloglar

Telefon
WhatsApp
İnstagram
Telegram