Polonya | Vize Hizmetleri . LTD

POLONYA OTURUM KARTI | POLONYA OTURUM İZNİ

 • Anasayfa
 • POLONYA OTURUM KARTI | POLONYA OTURUM İZNİ
POLONYA OTURUM KARTI | POLONYA OTURUM İZNİ

POLONYA OTURUM KARTI | POLONYA OTURUM İZNİ

Polonya oturum kartı nedir? Polonya oturum izni tipleri nelerdir? Polonya oturum kartı kimlere verilir? Polonya oturum kartı için kimler başvurabilir?..

Polonya oturum kartı (Polonya oturum izni); Polonya’da 3 aydan daha uzun süre eğitim, çalışma, evlilik gibi çeşitli nedenlerle bulunmak isteyen insanlara verilen yasal bir izin türüdür…

Polonya’ya gelirken aldığınız vize kısa süreli ise yada Polonya’da tahmininizden daha uzun süre ikamet etme ihtiyacınız var ise ve tekrar tekrar Polonya Vizesi almak istemiyorsanız, bu durumda Polonya oturum kartı başvurusu yapmak durumundasınız. Polonya oturum kartı hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını gelin birlikte inceleyelim…

DANIŞMANLIK SORU – CEVAP

Polonya oturum izniPOLONYA OTURUM İZNİ İŞLEMLERİ

Polonya oturum izni ya da başka bir deyişle Polonya oturum kartı, oldukça önemli bir konu olmasına rağmen maalesef bazı danışmanlık firmaları tarafından sıkça suistimal edilebilen bir konudur. Polonya’ya eğitim, çalışma, evlilik gibi çeşitli sebeplerle gelecek olan insanların, Polonya oturum izni konusunda en doğru bilgiye ulaşabilmeleri için elimden geldiğince detaylı yazılar yazıyorum….

Polonya Oturum Kartı Nedir?

Polonya oturum kartı, Polonya’daki hayatınızı yasal bir şekilde sürdürebilmeniz için oldukça önemli bir belgedir. Soru – Cevap sayfasında sizlerden gelen soruların da büyük bölümü bu konu ile alakalı olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden bir yandan “Polonya oturum kartı nedir?” sorusuna cevap verirken, diğer taraftan da sizlerden gelen önemli sorulara da cevap vermek istiyorum…

 

Polonya oturum kartı

Polonya oturum kartı örneği – karta pobytu

Polonya’da bulunma sebebinizi ne kadar doğru bir şekilde kanıtlarsanız, oturum kartı alma işlemlerinizi o kadar kolay yapabilirsiniz. Yazımın devamında “Polonya oturum izni tipleri” bölümünde de görebileceğiniz gibi, Polonya oturum izni başvurusu yapabilmeniz için; Eğitim, Çalışma, Evlilik, Ticaret, Aile Birleşimi gibi geçerli bir sebebe sahip olmalısınız.

Polonya oturum izni (Polonya oturum kartı) başvurusunu, Polonya’ya giriş yapmak için sahip olduğunuz vize süresinin dolması nedeniyle yapmak durumundasınız ve Polonya’da oturum izni sahibi olduğunuz sürece, tekrar tekrar vize almak durumunda da kalmazsınız. Dolayısıyla kendinize bir nevi Polonya kimliği çıkarmış olursunuz… Oturum izni başvurusu, başvuru sebebinize bağlı olarak genellikle Polonya sınırları içinde yapmanız gereken bir işlem iken, Evlilik veya Aile Birleşimi gibi bir sebebiniz var ise, Türkiye’deki Polonya Konsolsoluğu aracılığı ile de yapabileceğiniz bir işlemdir.

Kısacası Polonya oturum izni; ister öğrenci olun ister çalışın fark etmez, vize süresi kısa olan ve Polonya’da 3 aydan daha uzun süre ikamet etmeyi düşünen herkesin başvurması gereken bir izin türüdür.

Polonya Oturum İzni Türleri

Polonya oturum izni türleri, genel anlamda 5 ana bölümden oluşur. Birazdan okuyacağınız izin türlerinin yanı sıra; Mültecilik, Göçmenlik gibi başka sebepler ile de oturum izni alabilmeniz mümkün. Ancak profesyonellik isteyen bu tip başvuruları uzman biri ile yapmanız gerekir…

 +  Eğitim Amacıyla Alınan Polonya Oturum İzni

 

Polonya’da Eğitim almak amacıyla bulunan Hazırlık KursuLisansYüksek LisansDoktora ve eğer ihtiyaç duyarlarsa Erasmus öğrencileri için yapılan oturum işlemidir. Eğitim aldığınız Üniversiteden alacağınız öğrenci belgesi, bankada geçiminizi sağlayacak kadar paranızın olduğunu gösteren banka hesap dökümü, sağlık sigortası… gibi bazı belgelere ihtiyaç duyacaksınız.

 +  Çalışma Amacıyla Alınan Polonya Oturum İzni

Polonya’da Çalışmak amacıyla bulunan kişilerin, Polonya Çalışma İzni alabilmeleri için öncelikle işe girmek istedikleri şirketteki muhasebe departmanından bazı belgeleri alması gerekiyor. Ayrıca işveren, Polonya çalışma bakanlığının zorunlu kıldığı bazı evrakları tamamlamalıdır.

İşverenin size vereceği aylık maaş ve diğer hizmetler, sizin başvurduğunuz işte hangi pozisyonda çalışacağınız… gibi konular önem taşır. Yani Polonya’da çalışma izni alma süreci, işçi ve işverenin beraber hareket etmesi ile sonuca ulaşan bir konu. Ayrıca Polonya oturum İzni’nin süresi, alınmış olan Polonya Çalışma İzni süresi kadardır.

 +  Ticari Faaliyet Amacıyla Alınan Polonya Oturum İzni

Esasında Çalışma Amacıyla Alınan Oturum İzni prosedürüne çok benzeyen bir süreçtir. Polonya‘da bir firmanız var ise ya da firma ortağı iseniz, sahip olduğunuz Çalışma İzni ile başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sahibinin aylık gelir düzeyi ve şirketinin yıllık ekonomik göstergeleri de belgelenmelidir.

 +  Aile Birleşimi Amacıyla Alınan Polonya Oturum İzni

Polonya oturum kartı ya da Polonya Çalışma İzni olan kişilerin, bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocuğu var ise bu izin tipine başvuruda bulunabilir. Sizin maddi gelirinizin ailenize bakmak için yeterli olup olmaması önemli bir rol oynayacaktır. Ayrıca Aile Birleşimi dolayısıyla alınmak istenen oturum iznine Türkiye’deki Polonya Konsolosluğu ile de başvurabilirsiniz.

 +  Evlilik Amacıyla Alınan Polonya Oturum İzni

Eğer bir Polonya vatandaşı ile evli iseniz, başvurabileceğiniz izin tipidir. Polonyalı yetkililerini, evliliğinizin gerçek olup olmadığına inandıra bilmeniz için, bir dizi mülakata tabi tutulacaksınız ve yetkililer size eşinizle ilgili sorular yöneltilecektir. Evliliğinizin gerçek olduğuna ikna olan yetkililer, size öncelikle 1 yıllık oturum izni verecek ve bu 1 yılın sonunda evliliğiniz devam ediyor ise ek olarak 2 yıla kadar Oturum izni verilecektir.

Evliliğinizin 3 yılı doldurması ve bu 3 yıl boyunca en az 2 yıl oturum kartı ile Polonya’da ikamet ettiğiniz taktirde, yetkililer tarafından size Daimi yerleşim izni (Daimi oturum kartı) verilecektir. Evlilik amacıyla almış olduğunuz oturum kartı sayesinde, istediğiniz herhangi bir işte Çalışma İzni almanıza gerek kalmadan çalışabilirsiniz. Ayrıca evlilik dolayısıyla alınmak istenen oturum iznine Türkiye’deki Polonya Konsolosluğu ile de başvurabilirsiniz.

polonya'da evlilikPOLONYA’DA EVLİLİK

Bir Polonya vatandaşıyla evlenme ve Polonya‘ya yerleşme düşüncesi içerisindeyseniz, bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Çünkü yazımın devamında nikahtan sonra Polonya’da evlilik nedeniyle Oturum İzni alma işlemleriniz için gerekli tüm bilgileri sizinle paylaşacağım. Umarım işinizi kolaylaştırır. Polonya vatandaşı ile evlilik yaptınız, fakat…

Polonya Oturum İzni Başvurusu Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Polonya oturum izni başvurularını, Polonya’da yaşadığınız şehirdeki bağlı bulunduğunuz valiliğe, yani Lehçe ismi ile Urząd Miasta‘ya (Okunuşu: Urjont Miasta) yapmanız gerekiyor.
 • Polonya oturum kartı başvurularını, bizzat başvuru sahibi ya da başvuru sahibi tarafından resmi olarak vekalet ile yetkilendirilmiş kişiler yapabilir.
 • Polonya oturum izni başvurularını yapabilmek için, başvuru sahibinin bizzat Polonya’da bulunması gerekir.
 • Polonya oturum kartı başvurularını yaparken, başvuru sahibi, pasaportunun orjinalini sunmak zorundadır.
 • Polonya oturum kartı başvurusu sırasında, sahip olduğunuz vizenin geçerlilik süresi sona erer ise, başvuru yaptığınız resmi binadaki yetkili ile konuşmalı ve pasaportunuzun herhangi bir sayfasına DAMGA bastırmalısınız. Bu damga sayesinde Oturum kartınız çıkana kadar Polonya’da yasal olarak kalabilirsiniz. Oturum kartınızı teslim alana kadar Polonya dışında herhangi bir ülkeye seyahat etmeniz yasaktır.
 • Polonya oturum kartı başvurunuz sırasında sizden ikametgah belgesi istenecektir. Polonya’da Ev kiralamış iseniz, ev sahibinizle bu durumu konuşarak kira kontratı istemeyi unutmayın. Eğer öğrenci olarak Polonya’daki herhangi bir yurt’ta ikamet ediyorsanız, yurt müdürü ile konuşmalı ve yurtta ikamet ettiğiniz belgeleyen dökümanları almalısınız.

polonya'da ev kiralamaPOLONYA’DA EV KİRALAMA | POLONYA EV KİRALARI

Polonya’ya her ne amaçla gelmiş olursanız olun, temel barınma ihtiyacınızı bir şekilde karşılamanız gerekecektir. Özellikle Polonya’da öğrenci olmanın en büyük avantajlarından birisi, sizlere üniversite tarafından sunulan uygun fiyatlı yurt olanaklarıdır. Ancak Polonya’da öğrenci olmayanlar, Polonya’da öğrenci yurtlarından sıkılanlar, Polonya’da aile kuranlar, yani kısacası…

 • Polonya oturum kartı başvurunuz sırasında yetkililere kesinlikle doğru bilgiler vermek zorundasınız! Herhangi bir suç, sabıka kaydı, nafaka gibi önem arz eden durumunuz var ise, başvurunuz sırasında yetkililere bilgi vermelisiniz. Aksi halde hakkınızda yapılacak araştırma sonucu eksik bilgi verdiğiniz tespit edilirse, Polonya’daki tüm haklarınızdan mahrum kalabilirsiniz.
 • Polonya oturum kartı, size Schengen üyesi ülkelerinde 6 ay içinde 90 günden uzun olmamak şartıyla dolaşım hakkı sağlar.
 • Polonya oturum kartı başvurusunu 5 yıl üst üste yaparsanız eğer, Polonya’da kalıcı oturum izni için başvuruda bulunma hakkı elde edersiniz. Ancak kalıcı oturum izni başvurusunda bulunanların, tek seferde 6 aydan fazla Polonya dışında kalmamış olması gerekir. Ayrıca Polonya sınırları dışındaki kalışlarınızın toplamı da 10 ayı (305 günü) geçmemelidir.
 • Polonya oturum izni, Polonya içerisindeki tüm bankalarda ve resmi dairelerde kimlik yerine geçtiği için rahat rahat kullanabilirsiniz.
 • Polonya oturum kartı başvurusunu, Yeşil Pasaport sahipleri de yapabilir.
 • Polonya oturum kartı başvurusunu Avrupa Birliği Vatandaşları da yapabilir.
 • Polonya’daki ikamet adresiniz değiştiğinde, Oturum kartının kaybolması ve çaldırılması durumunda, öğrenci iseniz öğrenciliğinizde herhangi bir değişiklik olduğunda ya da oturum kartı almak için sunmuş olduğunuz bilgilerde değişiklik olduğunda, mutlaka Polonya yabancılar ofisine ya da oturum kartına başvurduğunuz resmi daireye bildirmek zorundasınız!

Diğer Polonya Oturum İzni İşlemleri

Polonya Oturum İzni konusunda yazdığım ve merak ettiğiniz tüm sorulara cevap olabilecek tüm yazılarımı, Polonya Oturum İzni İşlemleri başlıklı yazımda toplu bir şekilde bulabilirsiniz…

Polonya oturum izniPOLONYA OTURUM İZNİ İŞLEMLERİ

Polonya oturum izni ya da başka bir deyişle Polonya oturum kartı, oldukça önemli bir konu olmasına rağmen maalesef bazı danışmanlık firmaları tarafından sıkça suistimal edilebilen bir konudur. Polonya’ya eğitim, çalışma, evlilik gibi çeşitli sebeplerle gelecek olan insanların, Polonya oturum izni konusunda en doğru bilgiye ulaşabilmeleri için elimden geldiğince detaylı yazılar yazıyorum….

Diğer Bloglar

Telefon
WhatsApp
İnstagram
Telegram