Belçika
Vize rehberi

Belçika, tarihi zenginlikleri, kültürel çeşitliliği ve lezzetli mutfağıyla ünlüdür. Belçika’yı ziyaret etmek isteyenlerin bilmesi gereken bazı önemli detaylar:

1. Belçika Turistik Vizesi ve Türleri

Belçika’ya turistik ziyaretler için Schengen vizesi gereklidir. Bu vize, Belçika’nın yanı sıra diğer Schengen ülkelerinde de geçerlidir. Turistik ziyaret, aile ziyareti veya kültürel etkinlikler için talep edilebilir.

2. Belgeler ve Başvuru Süreci

Belçika turistik vizesi için başvuru süreci oldukça detaylıdır. Pasaport, seyahat sağlık sigortası, seyahat planı, finansal belgeler ve konaklama rezervasyonları gibi belgelerin eksiksiz ve doğru olması gereklidir.

3. Hazırlık Aşaması ve Öneriler

Vize başvurusu öncesinde seyahat tarihlerinizin uyumlu olması, konaklama düzenlemelerinizin sağlam olması ve ziyaret edilecek yerlerin net olarak belirlenmesi önemlidir.

4. Belçika’nın Cazibe Merkezleri

Belçika, tarihi şehirleri, sanat müzeleri, doğal parkları ve lezzetli çikolatalarıyla ünlüdür. Brüksel’in modern yapısı, Brugge’un tarihi dokusu ve Gent’in canlı atmosferi, Belçika’yı keşfetmek için idealdir.

5. Profesyonel Yardım ve Danışmanlık

Vize başvuru sürecinde profesyonel yardım almak, doğru adımları takip etmenizde ve gereken belgeleri hazırlamanızda size yardımcı olabilir. Uzmanlar, başvuru süreci hakkında rehberlik sunabilir.

Belçika Vize Türleri

Belçika’ya gitme amacına göre bazı vize türleri bulunmaktadır. Bu vize türlerinden seyahate uygun olan seçilir ve zorunlu belgeler buna göre hazırlanır.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Schengen vizesi de olarak bilinen C tipi vize ile Belçika’ya 90 gün ile sınırlı seyahat etmek mümkündür. Schengen vizesi olmayanların Belçika Schengen vizesine başvurması gerekmektedir.

Belçika Turistik Vizesi

Belçika’ya turistik amaçlı gitmek isteyenlerin alması gerektiği turistik vize ile ülkede en fazla 90 gün kalma sınırı vardır.

Belçika Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Belçika’da 180 gün içerisinde 90 gün kalış sürecince iş görüşmesi ya da ticari anlaşmalar yapacak, kongre ya da toplantılara katılacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Vize evrakları arasında Belçika’da karşılıklı iş yapılan firmadan gönderilen davet mektubu olması gerekmektedir.

Belçika Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Ticari vizede olduğu gibi bu vize türünde de Belçika’da bulunan aile, akraba ya da arkadaştan davet mektubu alınmalıdır. Kalış süresi yine 90 gün ile sınırlıdır.

Belçika Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Ülkedeki spor etkinliklere ya da müsabakalara, kültürel organizasyonlara, seminer ve konferans gibi toplantılara katılacak kişiler etkinlik belgeleri ile bu vize türüne başvuru yapmalıdır.

Schengen Vizesi Nedir?

1995 yılından itibaren geçerli olan Schengen vizesi, 26 ülkenin içinde olduğu bir sözleşme türüdür. Sözleşme kapsamında olan ülkeler arasında transit geçişi sağlayan bu vize türüne Belçika da dahildir. Belçika dışında Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Belçika, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç ve İsviçre de bu ülkeler arasında bulunur. Avrupa Birliği üyesi olmasa da İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn da Schengen Sözleşmesi’ne dahildir. Schengen vizesi olan kişiler belirtilen ülkelerde 90 günü aşmayacak şekilde seyahat edebilirler.

Schengen vizesi olmayan kişiler Belçika seyahati için bu vize türüne başvuru yapmalıdır. Bordo pasaportu olan T.C. vatandaşları 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı olmak koşulu ile Belçika Schengen vizesi ile seyahat edebilirler. Hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu bulunan kişiler ise yine 90 gün ile sınırlı kalarak Belçika Schengen vizesinden muaf tutulmaktadır.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Ulusal vize olarak da bilinen D tipi vize, Belçika’da kolej veya üniversite gibi kurumlarda eğitim görecek kişiler için gerekli olan vizedir. D tipi vizeye aynı zamanda ülkede parasız staj yapacak kişilerin de başvuru yapması gerekmektedir. Genel vize evraklarının dışında bu vize türünde istenilen başka evraklarda bulunmaktadır. Okulun davet mektubu, sponsor olacak kişilerin evrakları gibi bazı başlıklar istenilen belgeler arasındadır.

Belçika Transit Vizesi

Belçika seyahati dışında Schengen ülkelerine dahil olmayan üçüncü bir ülkeye geçiş yapacakların alması gereken vizedir. Kısa süreli vize türü olarak da kabul edilen transit vize, aktarma yaparken pasaport kontrolünden geçmemeyi de sağlar.

Belçika Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Belçika Schengen vizesine başvuru için yetkili vize merkezleri ya da acenteler aracılığı ile randevu alınmalıdır. 7 ile 15 gün arasında açıklanan vize sonucunu baz olarak randevunun buna göre alınması gerekmektedir.
 • Randevu oluşturduktan sonra vize türüne göre tüm evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Randevuda evraklar açısından sıkıntı yaşamamak için vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti alınabilir.
 • Belçika’ya gitmek için gerekli olan pasaportun Belçika seyahati bittikten 3 ay sonra da geçerli olması gerekmektedir.
 • Pasaportun son 10 yıl içinde alınmış olması koşulu vardır. Belçika vize kaşesi için de pasaportun en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.
 • Schengen vizesi için verilen parmak izinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Son 5 yılda Schengen vizesi için parmak izi vermeyenlerin Belçika seyahati öncesinde yine parmak izi taramasına girmelidir.

 

Belçika Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belçika’yı turistik amaçlı ziyaret edecek olan sigortalı çalışanlar, işsizler, işverenler, serbest meslek mensupları ve esnaf-sanatkârlar, emekliler ve öğrencilerin vize başvurusu yaparken bazı evrakları eksiksiz ve güncel tarihli olarak tamamlaması gerekir.

 • Pasaport (10 yıldan eski ve yırtık ya da yıpranmış olmaması, en az 2 sayfasının boş olması, Belçika’dan dönüş tarihinden sonra 3 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Beyaz fonda, 3,5×4,4 cm, son 6 ay içerisinde çekilmiş, yüzü kapatacak herhangi bir aksesuar ya da saç olmadan ve daha önce alınan bir vizede kullanılmamış)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik fotokopisi
 • Vize başvuru formu (İngilizce, Almanca, Fransızca ya da Flamanca doldurulmalıdır)
 • Vize dilekçesi (İşveren: Kurumun antetli kağıdına imzalı ve kaşeli olacak şekilde seyahat planı, şirketti pozisyonu. Çalışan: Kurumun antetli kağıdına imzalı ve kaşeli olacak şekilde başvuruyu gerçekleştiren kişinin kurumdaki görevi, seyahati kimin finanse ettiği, seyahat nedeniyle şirkette izinli olduğu tarihler. Her iki dilekçe de İngilizce ya da Belçika’da geçerli olan diller ile yazılmalıdır)
 • Sponsor dilekçesi (Seyahatine sponsor olacak kişinin gelir ispatı, yakınlık derecesi, evli olanlar için evlilik cüzdanı fotokopisi. İşsizler için geçerlidir)
 • Seyahat sağlık sigortası (Seyahat süresini kapsayan)
 • Öğrenci kimlik kartı ve okuldan alınan orijinal yazı
 • Seyahat izin belgesi (18 yaşından küçükler için ebeveynlerden alınan belge)
 • Konaklama ve uçuş bilgileri (Seyahat programını kanıtlayan, uçak ve otel rezervasyon belgeleri)
 • Banka hesap dökümü ve maddi yeterlilik ispatı (Banka imzalı ve kaşeli son 3 aylık banka hesap dökümü/hesap cüzdanı ve hesapta yeterli miktarda para. Arkadaş, aile ya da akrabada kalınacaksa kişi başına her gün için en az 45 euro, otelde kalınacaksa yine kişi başına her gün için en az 95 euro) (Mart 2020)
 • Varsa gelir belgeleri (Araç ruhsat, tapu, kira sözleşmeleri vb.)
 • Şirket faaliyet belgesi, sicil gazete, imza sirküleri, vergi levhası (İşverenler için geçerli)
 • Maaş bordrosu (Sigortalı çalışanlar, çalıştıkları kurumdan kaşeli ve imzalı şekilde almalıdır)
 • SGK hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi (Sigortalı çalışanlar için geçerli)

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Öğrenci ya da işsizler çalışan, devlet memuru, işveren ve emekli kişilerden sponsor desteği alabilmektedir. Başvuran kişi dışında sponsor olanların da tamamlaması gereken bazı evraklar vardır. Islak imzalı ve kaşeli, kişiye sponsor olacağını ve yakınlık derecesini belirten sponsor dilekçesi; banka hesap dökümü; çalışan, devlet memuru ve emeklilerin maaş bordrosu; çalışan ve işverenler SGK hizmet dökümü, şirket evrakları istenmektedir.

Eğer işsiz ya da öğrencilerin banka hesaplarında Belçika seyahati için istenilen miktarda para varsa son 3 aylık hesap dökümü ile sponsor desteği olmadan da vize alabilmektedirler.

Belçika Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Belçika vizesine başvuru için ödenmesi gereken vize resmî harç bulunmaktadır. Bunun yanı sıra danışmanlık hizmeti de yine başvuru sırasında (fotokopi, fotoğraf, kurye, başvuru formu, kurye) ödenir.

Mart 2020 itibarıyla geçerli güncel ücretler şu şekildedir:

 • Vize harç ücreti: 80 Euro
 • Hizmet bedeli: 40 Euro
 • 06-12 yaş arası vize harç ücreti: 55 Euro
 • 0-6 yaş arası ücretsiz

 Başvuru Merkezleri

 • Ankara Büyükelçiliği

Adres: Mahatma Gandhi Caddesi No.:55 06700 Gaziosmanpaşa/ANKARA

Telefon: +90 312 405 61 66

Yetki Alanı: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak

 • İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Sıraselviler Caddesi No.:39 34433 Taksim/İSTANBUL

Telefon: +90 212 243 20 68

Yetki Alanı: Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Yalova

 • İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres: Gazi Osman Paşa Bulvarı Batı İş Merkezi No.:10/1 K:6 D:607 Alsancak/İZMİR

Telefon: +90 232 463 47 69

Yetki Alanı: İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Balıkesir, Çanakkale

Randevu Nasıl Alınır?

Belçika vizesine başvuru yapmak için öncelikle randevu alınması gerekmektedir. Büyükelçilik, başkonsolosluk ya da fahri konsolosluklar vize başvurusunu istisnai durumlar olmadığı sürece şahsi olarak kabul etmemektedir. Bu yüzden de başvurunun yetkili vize merkezleri ya da acenteler aracılığı ile yapılması gerekir.

Her Belçika temsilciğinin yetkili alanı farklıdır. Bu yüzden de ikamet edilen ile göre başvuru yapılması gereken temsilcilikler farklılık göstermektedir. Eğer aile ziyareti, ticaret ya da transit vizelerden birine başvurulacaksa randevu alınması gereken birim İstanbul Başkonsolosluğudur. Türkiye’deki tüm uzun ve kısa süreli vizeler için yetkili olarak İstanbul seçilmiştir.

Bağlı olunan temsilcilikten seyahat takviminden en geç 20 gün, en erken 3 ay önce randevu alınması gerekmektedir. Resmî ve tatil günleri, özel günler göz önüne alınarak randevu oluşturulmalıdır. Konsolosluklar yoğunluk sebebiyle bazen randevuları ileri tarihe atabilmektedir.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Belçika’ya seyahatin farklı amaçları ve türleri bulunmaktadır. Her türe göre de vize çeşitleri değişmektedir. Öncelikle hangi vizeye başvurulacağının belirlenmesi gerekmektedir.
 • Belirlenen vize türüne göre hazırlanması gereken zorunlu belgeler bulunmaktadır. Meslek grubuna göre değişen evrakların eksiksiz, güncel ve birbirine uyumlu bir şekilde tamamlanması gerekir. Eksik ya da hatalı evraklar, vize reddine yol açabilir ya da vize alma süresini uzatabilir.
 • Evraklar şahsi olarak hazırlanabileceği gibi vize hizmeti veren kurumlardan da destek alınabilir.
 • Belgelerin hazırlanma sürecinde bir diğer önemli nokta ise randevudur. İlgili temsilciliğe randevu alınmadan başvuru yapılamaz.
 • Danışmanlık ücreti dahilinde pasaport kargo ile adrese gönderilebilmektedir.

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vizesi 7 ila 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Bu sürenin uzaması konsoloslukların yoğunluğuna, özel günlere göre değişebilmektedir. Ayrıca ek ya da eksik belge gibi ek sürelerin de göz önünde bulundurularak vize randevusunun buna göre alınması gerekmektedir.

Avrupa Yolculuğu Süreciniz

Profil

Danışman: Ceren Demir

İletişim: 05301234567

ADES

[user_info]
[user_texts]

Başvuru Süreç

[user_info]

ADES VİZE